Bikado Atlas Otel

Blog

Kaydır
09-Mar-2020

Kayak Yapmaya Gideceklere Tavsiyeler

Kayak Yapmaya Gideceklere Tavsiyeler

Kış mevsimini sevenler derneği açılsa, ilk üye olacak kişiler muhakkak biz kayak ve board sevdalıları olacaktır! Evet hava buz gibi, tüm şehir yağmur çamur içinde, hep bir eve gidip sıcak çikolata içme isteği. Oysa bunların hepsi kar yağmasını hevesle bekleyen bizler için, adeta kayak alametleri…

Kayak hakkında hiç tecrübesi olmayanlar, hatta kayak merkezlerine hiç çıkmayan ama çok merak edenler için hap niteliğinde bir yazı hazırladık. Kayak hakkında merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Dikkat, bu yazı bol miktarda cesaretlendirici öğeler içerir! : )

1) Sizlere ilk söyleyeceğimiz şey: Korkmayın ve bu keyfi daha fazla ertelemeden hemen yaşayın!

Kayak korkusuKayak yapmak bir kişinin aklına düştüğü an, 'ya düşersem' endişesi de beraberinde geliyor. Oysa ki, hem eğimi oldukça düşük yerlerde bulunacaksınız, hem de yeni başladığınız için hızlı kaymayacaksınız. Üstelik düşseniz de bir şey olmuyor, karlar yumuşacık. Bir de kat kat giyindiğinizi düşünürseniz, hiçbir şey olmayacağına bir kez daha inanırsınız. Anlaştık mı?

2) Bu maddeyi okuyorsanız, sizi biraz ikna ettik demektir. Peki nereye gideceksiniz?

Kayak MerkezleriTürkiye'de birçok zirve var, biz size en meşhurlarını söyleyeceğiz; Uludağ Kayak Merkezi, Kartepe Kayak Merkezi ve Kartalkaya Kayak Merkezi. Her zirvede kayağa yeni başlayanlar için uygun eğimler var. Ancak Uludağ'ın biraz daha öne çıktığını belirtelim. Çünkü Uludağ'da Kartalkaya'ya oranla fiyatlar uygun, Kartepe'ye oranla hafta sonları daha az kalabalık. Tercihiniz Uludağ'dan ya da Kartalkaya'dan yana ise Uludağ otel ve Kartalkaya otel sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

3) Kayağa gitmek için doğru zaman nedir? Kayak merkezlerinde kar kalınlıkları nasıl olmalı?

Kar KalınlıklarıKayak ve snowboarda gönül verenlerin takip ettiği birçok forum var. Ve kayak sezonu açılır açılmaz da haberlere hemen yansıyor evet. Ancak siz yine de kendi bildiğinize güvenin ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün – Kar Kalınlıkları sayfasını ziyaret edin. Ve işte sizin için detay bilgi: Kayak yapmak için kar kalınlığının 40 - 50 cm civarında olması gerekiyor.

4) Kayak ekipmanları ve kayak kıyafetleri - kiralama ücretleri

Kayak Ekipman Kiralama ÜcretleriBen de kayağa başlamayı düşündüğüm ilk gün aklımda aynı soru vardı. “'Benim ekipmanım yok, napacağız?”' Siz çıkarken sadece sıkı giyinin, geri kalan her şeyi kayak merkezinde kiralayabilirsiniz. Kayak ekipmanları veya kayak giysilerinde kiralama ücretleri kayak merkezine göre değişiklik gösteriyor elbet. Ancak kayak kiralama fiyatları 100 - 120 TL civarında değişiyor. Bu paraya ne dahil derseniz: Tüm gün boyunca kullanacağınız kayak ekipmanları, kayak pantolonu ve montu. Tabi eldiven, kar maskesi, bere gibi farklı yardımcı ekipmanlar istemeniz dahilinde onlar da extra fiyat.

5) Kayağa giderken yanınızda götürmeniz gerekenler

kayakta yanınızda olması gerekenlerTabiki sırt çantası ilk ve en önemli malzemeniz. Atkı, bere, eldiven üçlüsü, nemlendirici dudak ve el kremi, deodorant, yedek çorap ve yedek tişört, kazak mutlaka olması gerekenler. Eğer tatilinizi daha uygun fiyata getirmek istiyorsanız çantanıza su ve sandviç de ekleyebilirsiniz.

6) Kayak eğitim ücretleri hakkında bilgiler

kayak eğitim ücretleriKayak eğitiminizi, Türkiye Kayak Federasyonu eğitmenlerinden almanızı öneriyoruz. Öncelikle eğitmenlerle 1 saatlik eğitim için görüşebilirsiniz. 1 saatte ayakta durup kendi kendinize kaymayı başarabilecek seviyeye gelirsiniz, sonrası size kalmış. Genel kuralları öğrendikten sonra, biraz da kendi çabalarınızla bu sporu gün içinde hemen öğrenebileceğinizi düşünüyoruz. Kayak eğitmenlerini, kayak ekipmanlarınızı kiralamak için gittiğiniz kayak odalarına danışarak bulabilirsiniz. Orada sizi yönlendireceklerdir. Bu noktada fiyatlarda sıkı bir pazarlığa girişmenizi tavsiye ederim. Aynı anda 2 – 3 kişi birlikte eğitim alarak hem eğitim saatini daha eğlenceli hale getirebilir, hem de kayak eğitmeniyle daha uygun ücrete anlaşabilirsiniz.